Jeden z najbardziej znanych serwisów internetowych na świecie poświęconych biznesowi ma już swoją polską edycję, której właścicielem jest Grupa Onet – Ringier Axel Springer. Wdrażali ją Tomasz Bonek i Marta Smaga, prowadzący spółkę zajmującą się kompleksową realizacją projektów internetowych pod firmą Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o.
Przez jedenaście lat związani byli z Grupą Money.pl, z której odeszli po jej przejęciu przez Grupę Wirtualna Polska, w styczniu 2015 roku. Tomasz Bonek był redaktorem naczelnym oraz szefem działu pr i marketingu, Marta Smaga kierowała obszarem rozwoju i technologii. Są też autorami serii książek – poradników biznesowych dotyczących prowadzenia biznesu w internecie, wydanej przez Wolters Kluwer. Ich spółka świadczy usługi nie tylko dla mediów (Grupa Onet – RASP), ale także specjalizuje się we wprowadzaniu dobrze działających biznesów off-linowych do sieci.
Strategia polskiej wersji Business Insidera została oparta na rozwiązaniach stosowanych przez ten serwis w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie nacisk został położony na dopasowanie się do potrzeb polskich czytelników. Serwis stworzony przez byłego CEO DoubleClicka, Kevina P. Ryana, został przejęty pod koniec 2015 roku przez Axel Springer. O tym, że to jednak Onet wprowadzi go do Polski, oficjalnie wiadomo od listopada 2015 roku. Wcześniej licencję na jego wdrażanie miała Agora, ale utraciła ją niedługo po ogłoszeniu informacji o tym, że amerykański serwis został przejęty przez koncern Axel Springer, który jest współwłaścicielem m.in. Onetu.
– Cieszymy się z wprowadzenia na polski rynek serwisu Business Insider. Liczymy, że jego oferta odpowie na oczekiwania młodego pokolenia przedsiębiorców, którzy szukają informacji o biznesie i gospodarce podanych w nowoczesny i ciekawy sposób – tak dyplomatycznie Aleksander Kutela, prezes Grupy Onet.pl, komentował pozyskanie licencji, a właściwie – odebranie jej Agorze, która, jak można przypuszczać, nie oddała jej tanio.
Business Insider to jeden z największych w Stanach Zjednoczonych serwisów o tematyce biznesowej dla młodych przedsiębiorców. Powstał w 2007 roku, założony przez Henry’ego Blodgeta, byłego analityka z Wall Street oraz Dwight’a Merrimana i Kevin’a Ryana, szefów DoubleClick. Dzisiaj ma około 70 mln użytkowników miesięcznie. Axel Springer zainteresował się nim już na początku 2015 roku, kiedy za 25 milionów dolarów, kupił 7 proc. udziałów serwisu. Wkrótce potem wyłożył 343 milionów, by przejąć pakiet kontrolny. Była to jedna z największych transakcji na rynku mediowym. Wcześniej rekord należał do AOL, który za Huffington Post zapłacił 315 milionów dolarów w 2011 roku.