Poradniki biznesowe


Użytkownicy sieci pokochali zakupy online. Za niskie ceny, prostotę i wygodę, oszczędność czasu, dostępność nawet najdziwniejszych towarów. Z roku na rok wydają w e-sklepach i na aukcjach coraz więcej pieniędzy.
Handel internetowy – określany też angielskim terminem e-commerce – jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż. Tu można naprawdę dobrze zarobić! W polskiej sieci działają już tysiące sklepów, a mimo to na tym perspektywicznym rynku ciągle jest miejsce dla nowych podmiotów.
Masz firmę, prowadzisz sprzedaż detaliczną? A może dopiero szukasz pomysłu na swój własny biznes? Pomyśl, czy nie wejść w e-commerce. I dowiedz się, jak to zrobić z głową. Po to przygotowaliśmy ten poradnik.
Autorzy publikacji – specjaliści branży internetowej, praktycy i dziennikarze portali Interaktywnie.com i Money.pl – radzą, jak stworzyć dobry, przyjazny użytkownikom sklep internetowy. Podpowiadają też, jak skutecznie promować go w sieci: jak pozyskiwać klientów z Google czy z porównywarek cen, jak budować wizerunek, jak wykorzystać potencjał Allegro i Facebooka do promocji sprzedaży.
Zapraszam do lektury!

Zwykło się już mawiać: jeśli czegoś nie ma w Google, to nie istnieje. Sporo racji jest w tym sloganie. Niestety, nadal nie wszyscy mają tego świadomość. Problemu nie dostrzegają często przedsiębiorcy, którzy powinni właśnie ten kanał dotarcia do odbiorcy (klienta) wykorzystywać na wszelkich polach.

Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu HBP Polska zatytułowanego „Rzeczpospolita Internetowa w roku 2011” aż 39 procent polskich przedsiębiorstw nie posiada strony internetowej. Ale ponad 17 milionów osób korzysta w Polsce z internetu. 99 procent z nich, jeśli czegoś szuka w sieci, posługuje się wyszukiwarką Google. Warto więc sprawdzić co otrzymują w wynikach wyszukiwania, kiedy do Google wpisują imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwę firmy, albo markę.

Poradnik Interaktywnie.com pomoże kształtować wizerunek za pomocą najnowocześniejszych narzędzi i technik. Najnowocześniejszych i najskuteczniejszych.

Internet to najskuteczniejsze narzędzie public relations i marketingu. W dodatku najbardziej mierzalne. I jeszcze jedno: najtańsze! Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się  wykorzystaniem sieci do przeprowadzania kampanii PR-owych, agencje zajmujące się wspomaganiem kształtowania wizerunku za pośrednictwem www powstają jak grzyby po deszczu, a praktycznie w każdej dużej firmie dział odpowiedzialny za budowanie relacji z klientami wpisuje w swoje strategie działania online. Bo przecież nie można nie zauważać ponad 17 milionów osób, które regularnie korzystają w Polsce z internetu.

Chcesz tanio, a przede wszystkim skutecznie, zareklamować swoją firmę, produkt, usługę, markę? Wiesz mało na temat reklamy w internecie, bo jeszcze nie miałeś okazji jej kupować? Albo, tak po prostu, chcesz poszerzyć swoją wiedzę o podstawy promowania się w sieci? Jeśli tak, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Eksperci Interaktywnie.com i Money.pl – największego polskiego portalu finansowego, w sposób jasny, nieskomplikowany pokazują, na co należy zwrócić szczególną uwagę chcąc przeprowadzić promocję wśród internautów.

Przybliżamy formy reklamy internetowej, piszemy o różnych modelach pokazywania się w sieci, udowadniamy dlaczego reklama online jest lepsza od tej w tradycyjnych mediach. Wskazujemy, jak mierzyć jej efekty. Doradzamy też jak ją kupować i – co najważniejsze – analizować czy była skuteczna.

Zastanawiamy się też nad obecnością marketingową, w jakże popularnych i modnych, mediach społecznościowych, w tym przede wszystkim na Facebooku.

W końcu, przybliżamy również to, co najistotniejsze dla najbardziej wymagających i świadomych reklamodawców czyli niestandardowe formy obecności w portalach.

A wszystko to w sposób prosty i przyjazny.

Zapraszam do lektury poradnika przygotowanego przez Interaktywnie.com. Mam nadzieję, że będzie on pomocny przy planowaniu, także w Twojej firmie, najbardziej skutecznych kampanii promocyjnych w najszybciej rozwijającym się medium.

Podpowiadamy co zrobić, żeby zdobyć 18 tysięcy fanów w dwa tygodnie oraz jak budować markę na Facebooku, Twitterze i NK.

Z poradnika można się dowiedzieć między innymi o tym jak internauci korzystają z mediów społecznościowych. Okazuje się, że ponad dwie trzecie użytkowników Facebooka loguje się na swoje konta przynajmniej raz dziennie.

Ponadto aż 47 procent posiadaczy kont odwiedza Facebooka kilka razy dziennie, 21 procent – mniej więcej raz w ciągu dnia, a 12 procent – kilka razy w tygodniu. Zaangażowanie użytkowników innych dużych portali społecznościowych jest mniejsze: Google+ odwiedza codziennie połowa posiadaczy kont, a NK – niespełna jedna trzecia. Ponadto w pierwszym rozdziale o tym, dlaczego użytkownicy Facebooka lajkują fanpage. Badanie ARC Rynek i Opinia wykazało, że aż 77 procent internautów, którzy korzystają z fanpage’y marek, polubiło nie więcej niż dwadzieścia różnych fanpage’y.  Pobierz poradnik Interaktywnie.com: Jak promować się w mediach społecznościowych? [PDF]  Z marketingowego punktu widzenia jest to istotny sygnał. Jeśli nasz fan polubił kilkadziesiąt innych marek, bardzo prawdopodobne jest, że przekaz naszej marki zginie w natłoku. Jeśli natomiast obserwuje kilka czy kilkanaście fanpage’y, jest spora szansa, że zwróci uwagę na wiadomości od nas. Jak te dane wykorzystać w praktyce?  W pozostałych rozdziałach naszego poradnika, można na przykład dowiedzieć się, jak skutecznie prowadzi fanpage na Facebooku. Ważne jest to, by mieć pomysł na obecność w tym największym portalu społecznościowym na świeci. Na pewno nie ma sensu zakładać milion pierwszej strony, która w poniedziałek rano będzie witała użytkowników wpisem: Dzień dobry w poniedziełek!, we wtorek pokaże zdjęcie słodkiego kotka, w czwartek poinformuje o pogodzie, a w piątek życzy miłego weekendu. Na Facebooku jest zalew nudnych, mdłych, nijakich profili firmowych. Prowadzenie ich to strata czasu.